CAN:s länsombud

CAN:s länsombud finns i hela landet. De kan ge tips om bra material och vilka lokala aktiviteter som är på gång i ditt län.

Ta kontakt med ditt länsombud!

Stockholms län

Sofia Herlitz
ANDT-samordnare
Länsstyrelsen i Stockholms län
010-2231260
sofia.herlitz@lansstyrelsen.se

Therese Holmkvist
Projektledare
Socialförvaltningen, Utvecklingsenheten
Telefon: 08-508 43 028
therese.holmkvist@stockholm.se


Uppsala län

Anna Haid
ANDT-samordnare 
Länsstyrelsen i Uppsala län
010-2233262
anna.haid@lansstyrelsen.se


Södermanlands län

Micael Söderström
Södermanlands Läns Nykterhetsförbund
0157-51337
070-770 99 57
micael.soderstrom@iogt.se


Östergötlands län

Lotta Hjalmarsson-Österholm
Enheten för Social hållbarhet
010-2235281
lotta.hjalmarsson-osterholm@lansstyrelsen.se


Jönköpings län

Kicki Olofsson
Länsnykterhetskonsulent
Jönköpings Läns Nykterhetsförbund
070-404 41 73
jln@sobernet.nu


Kronobergs län

Elisabet Flennemo
Utvecklingsledare 
Region Kronoberg
0470-58 97 05, 0709-84 44 81
elisabet.flennemo@kronoberg.se


Kalmar län

Eva Hydén
Linnéuniversitetet
070-5750764
eva@evahyden.se


Gotlands län

Vakant


Blekinge län

Malin Weinholtz
ANDT-samordnare
Länsstyrelsen Blekinge
010-224 01 09 
malin.weinholtz@lansstyrelsen.se


Skåne län

Hanna Mann
ANDT-samordnare
Länsstyrelsen i Skåne län
010-224 14 97
hanna.mann@lansstyrelsen.se

Emeli Olofsson
Idrottskonsulent
Skåneidrotten
010-476 57 21
emeli.olofsson@skaneidrotten.se


Hallands län

Leif Arne Gustavsson
Verksamhetschef
IOGT-NTO
0346-164 90
leifarne.gustavsson@telia.com


Västra Götalands län

Ulrika Ankargren
Länssamordnare ANDT
Länsstyrelsen, Västra Götalands län
010-224 45 35
ulrika.ankargren@lansstyrelsen.se

Ulla Kungur
Projketledare för Trestad2 och drogvaneundersökningen
Preventions- och utvecklingsenheten Göteborgs Stad
031-367 93 26
ulla.kungur@socialresurs.goteborg.se

Håkan Eriksson
Länsnykterhetskonsulent
Länsnykterhetsförbundet i Västra Götaland
070-710 66 70
hakan@lansnykterhetsforbundet.nu


Värmlands län

Monica Ekström
Ordf. Brottsofferjouren
070-3194215
monica.ekstrom2@comhem.se


Örebro län

Marie Montin
ANDT-samordnare
Länsstyrelsen Örebro län
010-224 86 07
marie.montin@lansstyrelsen.se


Västmanlands län

Ammi Karlsson-Pye
Samordnare Alkohol- och Narkotikaprevention
Fritid och Förebyggande
Förebyggarcentrum
021- 39 78 51
076-569 13 13
ammi.karlsson.pye@vasteras.se


Dalarnas län

Anne-Marie Fröjdh
Ungdomssamordnare och ANDT
070-2238994
anne-marie.frojdh@orsa.se


Gävleborgs län

Johnny Gustafsson
Drogsamordnare
Gävle kommun
026-179766
johnny.gustafsson@gavle.se


Västernorrlands län

Camilla Carpholt
Utvecklingssamordnare
Områdena missbruk /beroende samt psykisk ohälsa 
Kommunförbundet Västernorrland 
073-0387763
camilla.carpholt@kfvn.se


Jämtlands län

Thomas Andersson
Samhällsmedicinsk sekreterare
Region Jämtland Härjedalen
070-697 64 50
thomas.2.andersson@regionjh.se


Västerbottens län

Mats Lövgren
Inspektör
Avdelning nord, IVO
010-7885386
mats.lovgren@ivo.se


Norrbottens län

Annika Nordstrand
Folkhälsochef
Norrbottens läns landsting
0920-284257
070-3214257
annika.nordstrand@nll.se